جمله امروز ما:
خدا به هر کی که دلش دریا باشه، کشتی میده.

پنج شنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 13 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 570 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد اعضا : 4 تعداد دیدگاهها : 43×
 • اوقات شرعی


  Warning: A non-numeric value encountered in /home/manajour/public_html/wp-content/plugins/azan/index.php on line 122

 • کدام نوع تیرآهن سنگین تر است؟
  27 نوامبر 2022 - 18:36
  شناسه : 3660

  زمان مطالعه: ۴ دقیقه کدام نوع تیرآهن سنگین تر است؟ شاید این سوال برای شما نیز در حین تحقیق و یا خرید تیرآهن پیش آمده باشد که کدام نوع تیرآهن سنگین تر است؟ همان طور که می دانید، وزن یکی از فاکتورهای بسیار مهم در استفاده و همچنین کاربرد تمامی مقاطع فولادی است و هرچه ابعاد این مقاطع بیشتر شود، وزن […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ
  زمان مطالعه: ۴ دقیقه

  کدام نوع تیرآهن سنگین تر است؟

  شاید این سوال برای شما نیز در حین تحقیق و یا خرید تیرآهن پیش آمده باشد که کدام نوع تیرآهن سنگین تر است؟

  همان طور که می دانید، وزن یکی از فاکتورهای بسیار مهم در استفاده و همچنین کاربرد تمامی مقاطع فولادی است و هرچه ابعاد این مقاطع بیشتر شود، وزن آن نیز اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا می تواند تاثیر مستقیمی بر روی قیمت تیرآهن محصول و حتی کاربرد و مقاومت آن داشته باشد.

  از این رو بررسی وزن تیرآهن ها قبل از خریدشان، از نکات مهمی محسوب می شود که بهتر است از آن اطلاع کامل داشته باشید و البته ما هم به شما پیشنهاد می کنیم تا با گرفتن مشاوره از کارشناسان برند های معتبری همچون آهن بهترین انتخاب را نمایید. در این مقاله نیز به بررسی این مورد پرداخته ایم که کدام نوع تیرآهن سنگین‌ تر است؟ با همراه باشید تا با شناخت هر چه بهتر وزن تیرآهن ها، بتوانید تیرآهن موردنظر خود را راحت تر انتخاب کنید.

   

  انواع تیرآهن

  برای اینکه به پاسخی مناسب برای سوال کدام نوع تیرآهن سنگین‌تر است؟ قبل از هر چیز نیازمند این هستیم تا انواع تیرآهن‌ها را بشناسیم.

  به طور کلی می‌توانیم تیرآهن‌ها را بر اساس استاندارهای تعیین شده ساختشان به دسته‌های زیر تقسیم کنیم:

  • تیرآهن INP
  • تیرآهن IPB
  • تیرآهنIPE
  •  تیرآهن لانه زنبوری

  در ادامه با هر یک از این نوع تیرآهن‌ها آشنا می‌شویم:

   

   

  1 6 - کدام نوع تیرآهن سنگین تر است؟

   

  تیرآهن IPE

  این نوع را در جهان بیشتر مخصوص به ایران و کشورهای اروپایی می‌دانند. از لحاظ ظاهری ضخامت بال‌های ابتدا و انتهای این نوع تیرآهن کاملاً یکنواخت و یکسان است و می‌توان گفت اصولا در ساختمان‌سازی کشورمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  تیرآهنINP

  تولید این نوع از تیرآهن طبق استانداردهای روسیه و چین انجام می‌شود و در بررسی شکل ظاهری آن باید بگوییم که ضخامت بال‌ها هر چه از جان تیرآهن فاصله می‌گیرند، کمتر می‌شود. شاخصه‌ی اصلی این محصول را می توان این گونه بیان کرد که نوک بال ها در بخش ابتدای تیرآهن ظریف تر است و با دور شدن از بخش ابتدایی ضخیم تر می‌شود؛ این مورد باعث به وجود آمدن شیب ملایمی در طول تیرآهن می‌شود.

  تیرآهن IPB

  این نوع استاندارد ساخت تیرآهن که به محصولات تولیدی ان تیرآهن هاش یا تیرآهن بال پهن نیز می گویند، منجر به تولید تیرهایی با عریض بال هایی پهن و مشابه با حرف H می شود. شاخصه ی اصلی محصولات IPB استحکام بالای آنهاست و  مهمترین تفاوت تیرآهن معمولی با تیرآهن هاش محسوب می شود.  در پاسخ به سوال ابتداییمان کدام نوع تیرآهن سنگین تر است؟ بسیار مهم است که بدانید تیرآهن هاش در دو نوع سنگین و سبک تولید می‌شود که با حکاکی حروف انگلیسی بر روی این مقاطع می توان ان ها را از هم تشخیص داد.

  تیرآهن لانه زنبوری

  دلیل نام‌گذاری تیرهای لانه زنبوری، کاملا به شکل ظاهری آنها برمی گردد به این صورت که پس از عملیات بریدن تیرها، با دوباره اتصال دادن آنها با یکدیگر پروفیل نهایی، به شکل شش ضلعی به دست می آید. شاخصه و وجه تمایز اصلی این محصول، تبانی خمشی بیشتر و قدرت تحمل بالای آنها است.

  تفاوت تیرآهن هاش سبک و سنگین در چیست؟

  همانطور که اشاره کردیم، تیرآهن هاش در دو دسته بندی سبک و سنگین تولید می شود.  پس بسیار مهم است که در هنگام خرید مصالح ساختمانی مورد نظر پروژه امان به این نکته دقت داشته باشیم و با مشورت مهندس ناظر تصمیم بگیریم نوع تیرآهن سنگین تر را می‌خواهیم یا آن را که وزنی سبک تر دارد.

   

  تیرآهن‌هاش سنگین

  این دسته از تیرآهن‌ها یکی از کاربردیترین مقاطع فولادی سنگین به حساب می‌آیند و قابل ذکر است که با نام‌های اختصاری IPBV ، HEB نیز در بازار شناخته می شود. این نوع به علت مقاومتی بالایی که ناشی از وزن آن است، غالبا در ساخت ستون‌ها و به طور کلی در مکان‌هایی که به مقاومت و استحکام بالا است نیاز است، به مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس این نکته‌ی مهم را به یاد داشته باشید که نوع تیرآهن سنگین تر، دارای مقاومت و استحکام بالاتری است. از همین رو در صنایع و سازه‌هایی که نیاز به استقامت بالای مصالح است، مانند سدسازی و پل سازی، تیرآهن هاش سنگین بدون شک از پرکاربردترین مصالح خواهد بود. به همین علت است که این تیر را می توانیم پر فروش ترین در ساخت سازه های عظیم بدانیم.

  وجه تمایز تیرآهن هاش سبک و سنگین در این است که تیرآهن هاش سنگین بال‌های پهن با ضخامت بیشتری دارند و از آنجایی که تنش کمتری را تحمل می‌کنند به عنوان ستون‌های عمودی مورد استفاده قرار می گیرد.

   

  تیرآهن های هاش سبک

  پس از بررسی هاش سنگین، قطها نوبت به معرفی تیرآهن هاش سبک رسیده است. این تیرآهن که با حروف اختصاری IPBL ،  HEAنیز شناخته شده است، مانند نوع سنگین تر می‌تواند در برابر فشارهای زیاد مقاومت بالایی از خود نشان دهد. بال‌های تیرآهن هاش سبک نسبت به تیرآهن نوع سنگین تر آن، از ضخامت کمتری برخوردار است، که این مورد در واقع اصلی ترین تفاوت هاش سبک و سنگین به حساب می آید.

  البته بدون شک این دو محصول همانطور که از نامشان پیداست، در وزن نیز با یکدیگر تفاوت دارند.

  کاربرد تیرآهن هاش سبک و سنگین

  اکنون که بررسی کردیم کدام نوع تیرآهن سنگین تر است، می خواهیم کاربردهای تیرآهن هاش را بدانیم، که در کنار قیمت تیرآهن هاش از اهمیت بر خوردار است.

  تیراهن هاش بدون شک به علت مقاومت بالایی که دارد، در ساخت خرپاها و ستون ها مورد استفاده قرار می گیرد. به این دلیل که علاوه بر استقامت و استحکام بالا مزیت قابل توجه دیگر تیرآهن هاش این است که می تواند به راحتی نیروی عمودی وارد بر خود را تحمل می‌کند و به عنوان یک تکیه گاه  از نوع عمودی مورد استفاده قرار بگیرد. به همیت علت است که این نوع تیر با سرعت نصب بالا و فضای اشغالی کمتر،  در ساختمان سازی، پل سازی، اسکله سازی، پالایشگاه کشتی سازی و غیره کاربرد فراوان دارد.

  تشخیص تیرآهن سبک از تیرآهن سنگین تر

  بدون تردید برای تشخیص دادن اینکه کدام نوع تیرآهن سنگین تر است؟

  باید از مهندسان و متخصصان این حوزه کمک گرفت اما به طور کلی روی این مقاطع فولادی حرف انگلیسی V نشانگر تیرآهن سنگین تر و حکاکی حرف انگلیسی L نمادی برای تشخیص تیرآهن سبک تر می باشد.

   


  مقالات بیشتر :

  تبلیغ در سایت مانا

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.