جمله امروز ما:
خدا به هر کی که دلش دریا باشه، کشتی میده.

سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 553 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 43×
 • اوقات شرعی


  Warning: A non-numeric value encountered in /home/manajour/public_html/wp-content/plugins/azan/index.php on line 122

 • کوانتوم چیست
  21 نوامبر 2021 - 22:00
  شناسه : 1567
  خوب این شاید خیلی هم عجیب نباشد و قابل درک برای خوانندگان باشد. ولی چیزی که عجیب است خیلی از دانشمندان جهان از کوانتوم به عنوان پیشرفت تکنولوژی و دنیای جدید یاد میکنند.

  زمان مطالعه: ۲ دقیقه کوانتوم چیست در ادامه سری مقالات علمی مجله الکترونیکی مانا ، این بار میخواهیم به مفهوم کوانتوم بپردازیم. در سالهای اخیر مطالعات زیادی در مورد کوانتوم انجام شده است پس این مطلب را از دست نداده و مطالعه بکنید تا اطلاعات مهمی در مورد کوانتوم بدست بیاورید. مفهوم کوانتوم کوانتوم ( quantum ) ، به […]

  ارسال توسط : نویسنده : رضا سرخی
  پ
  پ
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  کوانتوم چیست

  در ادامه سری مقالات علمی مجله الکترونیکی مانا ، این بار میخواهیم به مفهوم کوانتوم بپردازیم. در سالهای اخیر مطالعات زیادی در مورد کوانتوم انجام شده است پس این مطلب را از دست نداده و مطالعه بکنید تا اطلاعات مهمی در مورد کوانتوم بدست بیاورید.

  مفهوم کوانتوم

  کوانتوم ( quantum ) ، به معنی کمترین مقدار ور در فیزیک به کمترین مقدار یک کمیت گفته میشود. خوب این شاید خیلی هم عجیب نباشد و قابل درک برای خوانندگان باشد. ولی چیزی که عجیب است خیلی از دانشمندان جهان از کوانتوم به عنوان پیشرفت تکنولوژی و دنیای جدید یاد میکنند.

  پیدایش نظریه کوانتوم

  کوانتوم ، از ایده های ماکس پلانک استخراج شد و اولین بار توسط پلانک به دنیای علم معرفی شد. ماکس پلانک دانشمند اهل آلمان است. که پلانک توضیح میدهد که ذره ها و اتم ها در حد کوانتوم میتوانند انرژی از خود ساطع کنند یا بیرون بدهند.

  می توانید مقالات زیر را هم مطالعه کنید:

  کسب و کارهای آینده

  چهار تکنولوژی که جهان را تغییر خواهند داد

  علم کوانتوم

  هم اکنون به مطالعه و ریز شدن در مواد و خصوصیات ذرات اطرافمان علم کوانتوم گفته میشود. در واقع دانشمندان دریافته اند که با ریز شدن در اتم و دنیایی که هرگز با چشم ساده و غیر مسلح دیده نمیشود میتوانند به خیلی جواب های بی پاسخ دنیای علم جوابی درست ارایه بدهند از آنجاست که میتوان گفت اگر بتوانیم و بشود کوانتوم را در دنیای واقعی پیاده سازی کنیم، میتوانیم کارها و خیلی از موارد دیگر با سرعتی خیلی بیشتر از آنی که میبینید دست پیدا کنیم.

  توجه کشورها به کوانتوم

  شاید تعجب کنید که کوانتوم در قرن ۲۱ به یکی از بزرگترین کشف های بشر تبدیل شده است و در سالی ۲۰۲۰ کشورهای اروپایی و انگلستان بیشترین بودجه را برای فناوری کوانتومی تعیین کرده اند و سعی دارند علم کوانتوم را گسترش داده و خودشان پیشرو در این رشته علمی باشند.

   فناوری های کوانتومی چگونه کار خواهند کرد

  بسیاری از ما آگاه هستیم که چقدر دنیای امروز به علم فیزیک و نقش آن وابسته است و پیشرفت علم با ریز شدن در دنیای ذره و مواد و اتم ها پیشرفت خوبی دارد. برای مثال دنیای ما بدون کامپیوتر ها شاید به دنیای عصر حجر بیشتر شباهت داشته باشد ، دنیای کامپیوتر ها با صفر ویک بستگی دارد و صفر بودن و یا یک بودن به بود و نبود یک الکترون بستگی دارد.

  کاربرد های علم کوانتوم در دنیای واقعی :

  • کوانتوم در محاسبات

  دانشمندان قول داده اند تا بتوانند از کوانتوم در محاسبات استفاده بکنند که این اتفاق بدست کامپیوترهای کواتومی رخ خواهد داد و این کامپیوتر ها از ریشه و نحوه محاسبات آنها بسیار متفاوت تر از کامپیوتر های فعلی خواهد بود.

  • حسگرهای کوانتومی

  با علم کوانتوم بشر قادر خواهد بود تا حسگرهایی طراحی و بسازد که به کوچکترین نور و گرما و تابش واکنش نشان داده و وجود میدان مغناطیسی را کشف کنیم و چیزهایی را ببینیم که تا هم اکنون قادر به درکش نیستیم و یا دانشمندان با مطالعه زمین و به کمک حسگر های کوانتومی میتوانند لحظه دقیق زمین لرزه و … کشف کنند.

  • ارتباطات کوانتومی

  ما در آینده میتوانیم از کوانتوم در ارتباطات خود استفاده کنیم و ارتباطات امن تری بسازیم و در چگونگی از بین رفتن اطلاعات خودمان در مسیر انتقال ، نحوه رسیدن اطلاعات و… استفاده بکنیم.

  • ساعتها و زمانهای بسیار دقیق در آینده

  به کمک کوانتوم خواهیم توانست تا ساعت های اتمی بسازیم که نیاز به باتری نخواهند داشت و بسیار دقیق و منظم تایم و زمان را برای ما نگه خواهند داشت و برنامه های جهان بسیار منظم پیش خواهد رفت.

   

  تبلیغ در سایت مانا

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.