جمله امروز ما:
خدا به هر کی که دلش دریا باشه، کشتی میده.

یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 19 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 554 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 43×
 • اوقات شرعی


  Warning: A non-numeric value encountered in /home/manajour/public_html/wp-content/plugins/azan/index.php on line 122

 • ساب پارکت چوبی چگونه صورت می گیرد؟
  12 فوریه 2023 - 23:30
  شناسه : 4021

  زمان مطالعه: ۴ دقیقه ساب پارکت چوبی چگونه صورت می گیرد؟ پارکت چوبی یکی از انواع کفپوش است که از چوب درخت و شکل، رنگ و ابعاد گوناگون تهیه و تولید می‌شود.قیمت پارکت چوبی گران بوده و به همین دلیل نگهداری درست و به‌موقع از آن اهمیت زیادی دارد‌. ساب‌زدن یکی از روش‌های ترمیم پارکت بوده که در ادامه […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ
  زمان مطالعه: ۴ دقیقه

  ساب پارکت چوبی چگونه صورت می گیرد؟

  پارکت چوبی یکی از انواع کفپوش است که از چوب درخت و شکل، رنگ و ابعاد گوناگون تهیه و تولید می‌شود.قیمت پارکت چوبی گران بوده و به همین دلیل نگهداری درست و به‌موقع از آن اهمیت زیادی دارد‌. ساب‌زدن یکی از روش‌های ترمیم پارکت بوده که در ادامه درباره آن توضیح می‌دهیم.

   

   

  1 1 - ساب پارکت چوبی چگونه صورت می گیرد؟

   

  پارکت چوبی چه مشخصاتی دارد؟

  پارکت‌های تمام چوب را از الوار درختانی مثل گردو، بلوط، راش، صنوبر و … تهیه می‌کنند. این نوع کفپوش­ها بسیار زیبا و چشم‌نواز بوده و جلوه شیک و منحصربه‌فردی به محیط می‌بخشند. پارکت چوبی محدودیت در کاربرد نداشته و آن را در دو سبک کلاسیک و مدرن می‌توان به‌کار برد.

  چه زمانی باید پارکت چوبی را ترمیم کنیم؟

  ظاهر پارکت‌ها نیز مانند هر وسیله دیگری به‌مرور کهنه و فرسوده می‌شود و نیاز به تعمیر و نوسازی دارد. عواملی مانند تردد زیاد، عدم نگهداری مناسب، عدم نظافت به‌صورت منظم و درست باعث می‌شود زیبایی کفپوش­ها کاهش پیداکرده و ظاهر کل محیط نامرتب، کهنه و آلوده به‌نظر برسد‌. برای رفع این مشکل باید آنها را ترمیم کرده و ساب بزنیم.

  ساب‌زدن یا ترمیم پارکت چیست؟

  با کهنه‌شدن و فرسوده‌شدن پارکت‌ها و ازبین‌رفتن جلا و براقیت آنها، بورشدن، بروز ترک یا شکستگی برروی آن و ایجاد برآمدگی یا فرورفتگی در آنها، لازم است به تعمیر و ترمیم آن اقدام کنید. ساب­زدن راهکار بسیار خوبی برای نوسازی و ترمیم کفپوش­های مستهلک و تخریب‌شده است. علاوه‌بر این، از ساب‌زدن برای یکدست‌کردن پارکت‌ها بعد از نصب استفاده می‌کنند. عواملی که باعث آسیب‌دیدن پارکت‌های چوبی می‌شوند، عبارتند از:

  • نشت آب
  • ورم‌کردن
  • خراشیدگی
  • زیرسازی نادرست
  • عدم نصب درست و اصولی
  • قرارگیری در معرض حرارت زیاد
  • شکستگی و ایجاد درز و شکاف
  • ریختن مواد شیمیایی مضر، مواد چسبی و … برروی آنها

  ساب‌زدن چیست؟

  ساب‌زدن به معنای سمباده‌کشیدن، صیقل‌دادن، جلادادن، رنگ‌زدن و روغن‌کاری پارکت‌های چوبی به‌وسیله دستگاه مخصوص سنباده‌کشی برای افزایش براقی و نما و همچنین اجرای دقیق‌تر و منسجم‌تر آنهاست.‌ دستگاه‌های ساب‌زن به شکل دایره و استوانه بوده و سنباده‌ها در قسمت چرخ آن قرار دارد و برروی سطح کفپوش می‌چرخند.

  عمل سنباده‌کشی از درجه زبر آن شروع شده و به‌تدریج نرم می‌شود. ساب‌زدن کفپوش‌ها شیارهایی برروی آن ایجاد می‌کند. این شیارها سطحی و ظریف هستند و پس از روغن‌کاری، اثری از آن باقی نمی‌ماند. پارکت‌ها باید کاملا یک‌نواخت و به‌صورت کاملا هموار بدون هیچ‌گونه خدشه و درز، کف محل مورد نظر را بپوشانند. ساب‌زدن پارکت‌ها پس از نصب باعث می‌شود چینش و قرارگیری آنها به‌درستی انجام شود‌ و هرگونه مشکل در اجرا و چیدمان آن برطرف شود.

   

  2 - ساب پارکت چوبی چگونه صورت می گیرد؟

   

  ساب پارکت چگونه صورت می­گیرد؟

  • ساب‌زدن و سنباده‌کشی، باعث ترمیم و نوسازی ظاهر کهنه و خراب پارکت‌ها شده و در چیدمان آن‌ها نظم و یکدستی ایجاد می‌کند. هنگام انجام این کار باید چند نکته را مد نظر داشته باشید:
  • پارکت‌ چوبی انواع مختلفی دارد که هر کدام میزان سختی متفاوتی دارد. میزان زبری و سختی سنباده‌ها نیز متغیر است. نوع سنباده‌ای که برای ساب‌زدن به‌کار برده می‌شود، باید با نوع پارکت و میزان مقاومت آن منطبق باشد.
  • قبل از ساب‌زدن پارکت‌ها، باید محیط آن کاملا خالی از اشیا و وسایل باشد. سپس ماشین ساب‌زنی را به آن مکان آورده و روشن کرد.
  • با توجه به وضعیت و میزان فرسودگی پارکت‌ها، میزان سختی دستگاه ساب را برروی درجه سخت، متوسط یا نرم قرار می‌دهند. اگر دچار برآمدگی یا فرورفتگی شده باشند و به رنگ و روغن نیاز داشته باشند، ماشین سنباده دیسکی سه برش برروی آن ایجاد می‌کند که در اولین برش با درجه خشن یا متوسط کار می‌کند. اگر پارکت‌ها واکس یا روغن‌کاری شده باشند، سنباده دستگاه به‌صورت ملایم و نرم عمل می‌کند تا برق و جلا و همواری آن افزایش یابد. پس از دو یا سومین برش، پارکت‌ها با کمک دستگاه روغن‌کاری شده تا دوباره ظاهر و نمای آن براق و نو شود.
  • پس از هموارشدن برآمدگی‌ها، در مرحله بعد باید فرورفتگی‌های پارکت‌ها نیز اصلاح شود. برای انجام این کار از بتونه‌های مخصوص استفاده می‌شود و تمام نقاط پست، درز و فرورفتگی‌های آن پر می‌شود.
  • پس از خشک‌شدن بتونه‌، برای کاملا یکدست‌شدن کف، با سمباده نرم و ظریف پارکت‌ها ساب زده می‌شوند. در این مرحله باید با دقت کف را بررسی کنید که دیگر هیچ پستی و برآمدگی برروی آن وجود نداشته باشد، زیرا بعد از رنگ‌ و روغن یا واکس‌زدن این ناهمواری‌ها به‌صورت واضحی مشخص خواهد بود.
  • در آخرین مرحله و پس از اتمام ساب‌زدن، پارکت‌ها را واکس کرده یا رنگ بزنید و روغن‌کاری کنید.

  قیمت پارکت چوبی

  قیمت پارکت‌های چوبی به‌دلیل برخورداری از جنس چوب طبیعی عمدتا گران بوده و تعیین هزینه دقیق آن به عواملی مانند نوع، ساختار، چسب به‌کار رفته(در صورت لزوم)، ابعاد، محل سکونت و متراژ محیط بستگی دارد. نرخ هزینه پارکت­­های چوبی لمینت از ۰۰۰/۲۵۰ تومان و پارکت­­های چوبی از ۰۰۰/۹۰۰ تومان به بالاست.

  جمع‌بندی

  پارکت چوبی براثر عواملی مانند ورم‌کردن، اصابت اشیا سنگین، تردد زیاد و … دچار برآمدگی و فرورفتگی شده، زیبایی آن ازبین‌رفته و ظاهر نامناسبی پیدامی‌کند.

  ساب‌زدن یک راهکار ترمیمی و مناسب برای برطرف کردن این ایرادات بوده که باعث می‌شود پارکت‌ها و نمای آن دوباره سالم و نو شود.

  قیمت پارکت متغیر بوده و به مواردی مانند نوع، ویژگی‌های مقاومتی، ضخامت، کلاس سایش و … بستگی دارد.

  جهت دریافت اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت پارکت های چوبی به سایت مورفلور مراجعه کنید.

   

  تبلیغ در سایت مانا

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.