جمله امروز ما:
خدا به هر کی که دلش دریا باشه، کشتی میده.

پنج شنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Thursday, 25 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 553 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 43×
 • اوقات شرعی


  Warning: A non-numeric value encountered in /home/manajour/public_html/wp-content/plugins/azan/index.php on line 122

 • ارائه بهترین طرح توجیهی شهرداری به کمیسیون ماده ۵
  11 جولای 2023 - 9:21
  شناسه : 4339

  زمان مطالعه: ۵ دقیقه ارائه بهترین طرح توجیهی شهرداری به کمیسیون ماده ۵   از طرح توجیهی شهرداری و کمیسیون ماده ۵ چه می‌دانید؟ این طرح چه کاربردی دارد؟ چطور می‌توان از این طرح در فرایندهای مختلف شهرسازی استفاده کرد؟ وضع انواع قوانین و مقررات برای نظم بخشیدن به برخی از ضوابط در حال تغییر، بسیار مهم و ضروری […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ
  زمان مطالعه: ۵ دقیقه

  ارائه بهترین طرح توجیهی شهرداری به کمیسیون ماده ۵

   

  از طرح توجیهی شهرداری و کمیسیون ماده ۵ چه می‌دانید؟ این طرح چه کاربردی دارد؟ چطور می‌توان از این طرح در فرایندهای مختلف شهرسازی استفاده کرد؟ وضع انواع قوانین و مقررات برای نظم بخشیدن به برخی از ضوابط در حال تغییر، بسیار مهم و ضروری است. این قوانین و مقررات می‌توانند تغییرات ایجاد شده در شهرها و همچنین طرح‌های تفصیلی آنها را بررسی نموده و بر اساس شرایط خاص، اقدام به تصویب آنها نمایند. بر اساس قانون تشکیل، یک کمیسیون با ترکیب قوانین تعیین شده می‌تواند نقش بسیار مهمی در اجرای قوانین و مقررات لازم و ضروری برای تغییر در شهرها، داشته باشد. این قانون در سال ۱۳۵۱ توسط شورای عالی شهرداری و معماری در کشور ما به تصویب رسید. با توجه به ذکر شدن این قانون و اختیارات آن در ماده ۵ قانون، از این کمیسیون به نام کمیسیون ماده ۵ یاد می‌شود.

  1 2 - ارائه بهترین طرح توجیهی شهرداری به کمیسیون ماده 5

  کمیسیون ماده ۵

  منظور از طرح توجیهی شهرداری چیست؟

  شاید این سوال برای شما پیش آید که منظور از طرح توجیهی شهرداری برای ارائه به کمیسیون ماده ۵ چیست؟ طرح توجیهی یک طرح کاربردی است که بر اساس فاکتورهای خاص به مراکز ذیصلاح ارائه می‌شود. این طرح نوعی گزارش تلقی می‌گردد که بر اساس آن، امکان اجرای یک پروژه خاص بررسی می‌گردد. تهیه و تنظیم این طرح‌ها با توجه به برخی از دستورالعمل‌های خاص انجام می‌پذیرد تا شرایط ارائه به کمیسیون ماده ۵ را در بر داشته باشد. کمیسیون ماده ۵ در بر دارنده‌ی قوانین و مقرراتی است که با به تصویب رسیدن قانونی در مجلس، شرایط اجرایی شدن و یا نشدن یک پروژه را به طور کامل بررسی می‌کند. بنابراین دور از ذهن نیست که از جایگاه قانونی و حقوقی بسیار معتبری برخوردار باشد.

  اعضا تشکیل دهنده کمیسیون ماده ۵ برای طرح توجیهی:  

  در این کمیسیون که برای بررسی طرح توجیهی شهرداری تشکیل می‌شود، شاهد ترکیب برخی از اعضا بسیار مهم هستیم که هر کدام از آنها دارای جایگاه ویژه‌ای در قانون هستند. بنابراین توجه به نظر و رای این اعضا در کمیسیون ماده ۵، بسیار ضروری و حائز اهمیت خواهد بود. از اعضای تشکیل دهنده‌ی این کمیسیون می‌توان به:

  • نمایندگان وزرای مسکن و شهرسازی
  • سرپرست سازمان حفاظت محیط زیست
  • شهردار تهران و یا نماینده وی
  • رئیس شورای شهر تهران
  • نماینده وزارت جهاد کشاورزی
  • استاندارد
  • نماینده سازمان میراث فرهنگی
  • نماینده سازمان صنایع دستی
  • رئیس شورای اسلامی شهر
  • نماینده سازمان نظام مهندسی

  اشاره نمود. زمانی می‌توان شاهد برگزاری این کمیسیون بود که: دبیر، رئیس و ۳ نفر از دیگر اعضایی که به رسمیت شناخته شده‌اند، در جلسات کمیسیون حضور داشته باشند. در صورتی که تصمیمات ارائه شده از ۴ رای موافق برخوردار گردند، معتبر شناخته شده و اجرایی خواهند بود. مجموعه هفت شهر آریا با برخورداری از کادری مجرب و متخصص، بهترین گزینه را برای ارائه‌ی راهکارهای هوشمندانه (جهت جلب توجه این اعضا) ارائه می‌کند.

  2 2 - ارائه بهترین طرح توجیهی شهرداری به کمیسیون ماده 5

  طرح توجیهی

  کاربرد طرح توجیهی کمیسیون ماده ۵ چیست؟

  آیا می‌دانید هدف از ارائه طرح توجیهی کمیسیون ماده ۵ چیست؟! طرح توجیهی شهرسازی که برای ارائه به کمیسیون ماده ۵ تنظیم می‌شود باید از چه مواردی برخوردار باشد؟ همانطور که ذکر شد، طرح‌های توجیهی همان طرح‌های امکان سنجی در شهرداری‌ها هستند که بر اساس نیاز مالکان و همچنین امکان ملک، مورد تغییر و تحول قرار می‌گیرند. بر اساس این طرح‌ها، مالکین اقدام به اجرای برخی از تغییرات بر روی طر‌ح‌های تفصیلی مصوب شهرداری، می‌نمایند. این نوع از طرح‌های توجیهی برای اجرایی شدن، باید مسیر قانونی را سپری نمایند. یکی از مسیرهای قانونی دریافت تاییدیه از کمیسیون ماده ۵ است.

  در بسیاری از موارد شاهد طرح‌های تفصیلی هستیم که همسو با درخواست مالک و یا سرمایه گذار نیستند. در این زمینه استفاده از طرح توجیهی شهرداری بسیار کاربردی و مفید خواهد بود. لازم به ذکر است که بسیاری از طرح‌های توجیهی با شرایط و ضوابط تعیین شده همسو نبوده و از توجیه مناسبی برخوردار نیستند. بنابراین هر نوع درخواستی که در این کمیسیون ارائه می‌شوند، قابلیت اجرایی را در بر نخواهند داشت.

  برای اینکه بتوانید مهمترین شرایط و نکات طلایی برای جلب توجه اعضا کمیسیون ماده ۵ را بشناسید، بهتر است از مشاوره‌های تخصصی استفاده کنید. مهندسان مشاور شهرسازی با برخورداری از دانش کافی و شناخت تمامی قوانین و مقررات، بهترین راهکارها را به شما پیشنهاد می‌کنند. در این صورت می‌توانید از مزایای فوق العاده‌ای در جهت ارائه‌ی طرح توجیهی برخوردار گردید.

  3 2 - ارائه بهترین طرح توجیهی شهرداری به کمیسیون ماده 5

  نحوه ارائه طرح توجیهی

  چگونگی ارائه‌ی طرح امکان سنجی:

  آیا می‌دانید فرایند آماده سازی و ارائه طرح امکان سنجی شهرسازی برای ارائه به کمیسیون ماده ۵ به چه نحوی است؟ طرح امکان سنجی که در این زمینه تهیه و به کمیسیون ماده ۵ ارائه می‌شود، از شرایط و قوانین خاصی تبعیت می‌نماید. در این صورت طرح توجیهی ارائه شده علاوه بر جلب توجه اعضای کمیسیون می‌تواند به راحتی تاییدیه لازم را نیز دریافت نماید. این نوع از طرح‌ها اغلب بیانگر نوعی از تغییرات در یک ملک خاص هستند. وظیفه کمیسیون ماده ۵، بررسی شرایط، قوانین و ضوابط خاص برای اجرای این طرح در ملک یاد شده، می‌باشد. در مرحله‌ی اول، این طرح به تصویب شهرداری رسیده و  پس از آماده سازی دقیق و ایده آل، به کمیسیون ماده ۵ ارائه می‌گردد.

  بسیاری از سرمایه گذاران پرقدرت و توانمند، با توجه به اهمیت کیفیت طرح توجیهی برای جلب توجه اعضا کمیسیون ماده ۵، برای تالیف و تهیه آن از تخصص و دانش مهندسین مشاور شهرسازی استفاده می‌کنند. این مهندسین با برخورداری از دانش کافی و علم به روز، می‌توانند تمامی نکات مهم و ضروری که اعضای کمیسیون به آن توجه می‌نمایند را مورد بررسی قرار دهند. بنابراین به راحتی و در کمترین زمان ممکن، می‌توانند به نتایج موفقیت‌آمیزی دست یابند.

  4 - ارائه بهترین طرح توجیهی شهرداری به کمیسیون ماده 5

  کاربرد طرح توجیهی

  مواردی که در طرح توجیهی شهرداری کمیسیون ماده ۵ به آنها اشاره می‌شوند، کدامند؟

  طرح توجیهی شهرداری که به کمیسیون ماده ۵ ارجاع داده می‌شود، از محتوای بسیار مهمی برخوردار است. با توجه به اهمیت این طرح‌ها، شرایط آماده سازی و تهیه ایده آل و کاربردی آنها نیز بسیار ضروری خواهد بود. تا جایی که بسیاری از افراد، استفاده از دانش مشاوران متخصص و کاربلد را در این زمینه، ترجیح می‌دهند. هدف از تهیه و تنظیم این نوع طرح‌ها عبارتند از:

  • افزایش تراکم ساختمانی
  • تغییر پهنه ملک
  • تغییر نوع کاربری

  و برخی از موارد خاص دیگر. لازم به ذکر است که: هر نوع خواسته‌ای در طرح توجیهی شهرداری که به کمیسیون ماده ۵ ارجاع داده می‌شوند، قابلیت تایید و اجرا را در بر نخواهد داشت. هفت شهر آریا با ارائه‌ی پیشنهادات لازم و کاربردی در این زمینه، می‌تواند بهترین همراه برای سرمایه گذاران شناخته شود. کادر مجرب و متخصص در این مجموعه، بهترین همراه برای دستیابی موفقیت، شناخته می‌شوند.

  توجه داشته باشید که در صورت عدم آگاهی از فرایند آماده سازی طرح توجیهی شهرداری برای ارائه‌ به کمیسیون ماده ۵، باید زمان بسیار طولانی را سپری نمایید. در صورتی که اگر این فرایند توسط مهندسان مشاور شهرسازی انجام پذیرد، در کمترین زمان ممکن به نتایج ایده‌آل و باورنکردنی دست خواهید یافت.

  تبلیغ در سایت مانا

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.