جمله امروز ما:
خدا به هر کی که دلش دریا باشه، کشتی میده.

دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 584 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4 تعداد دیدگاهها : 43×
 • اوقات شرعی


  Warning: A non-numeric value encountered in /home/manajour/public_html/wp-content/plugins/azan/index.php on line 122

 • دیوار سبز، دیواری که می‌توانید روی آن سرمایه گذاری کنید!
  23 ژانویه 2023 - 23:01
  شناسه : 3915

  زمان مطالعه: ۶ دقیقه دیوار سبز، دیواری که می‌توانید روی آن سرمایه گذاری کنید! یک سرمایه گذاری موفق را چگونه تعریف می‌کنید؟ اینکه با هر میزان بودجه‌ای قابل انجام باشد؟ اینکه ریسک پایینی داشته باشد؟ سود کوتاه ‌مدت قابل قبول و مزایای بلند مدت چشم‌گیری ایجاد کند؟ یا اینکه در کنار منفعت فردی منجر به نفع جمعی شود و […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ
  زمان مطالعه: ۶ دقیقه

  دیوار سبز، دیواری که می‌توانید روی آن سرمایه گذاری کنید!

  یک سرمایه گذاری موفق را چگونه تعریف می‌کنید؟ اینکه با هر میزان بودجه‌ای قابل انجام باشد؟ اینکه ریسک پایینی داشته باشد؟ سود کوتاه ‌مدت قابل قبول و مزایای بلند مدت چشم‌گیری ایجاد کند؟ یا اینکه در کنار منفعت فردی منجر به نفع جمعی شود و به اصطلاح یک سرمایه گذاری برد-برد باشد؟ 🤔 در حقیقت فارغ از نوع سرمایه گذاری، همه ما به دنبال “منفعت” حاصل از آن هستیم که می‌تواند سود مادی، معنوی و یا هر دو به‌طور هم‌زمان باشد. مثلاً یکی از هوشمندانه‌ترین انواع سرمایه گذاری‌، سرمایه گذاری روی بحث سلامتی است. واقعا چه چیز بیشتر از سلامت ما و اعضای خانواده‌مان ارزش صرف هزینه را دارد؟

   

  1 3 - دیوار سبز، دیواری که می‌توانید روی آن سرمایه گذاری کنید!

   

  بدون تردید سلامت ما با سلامت محیط اطراف‌مان گرده خورده و ما می‌توانیم از طریق کمک به حفظ و ارتقاء محیط زیست، روی سلامت خود و جامعه سرمایه گذاری کنیم. هرکدام از ما این کار را به روش خاص خودمان انجام می‌دهیم که در اینجا ایده سبز | طراح و متخصص دیوار گیاهی از مزایای شگفت‌انگیز سرمایه گذاری روی دیوار سبز برای شما می‌گوید.

  دیوار سبز چگونه دیواری است؟

  دیوار سبز یا گرین وال (Green Wall)  ساختاری عمودی است که بستری برای کشت و نگهداری از گیاهان زنده در فضای داخلی یا محوطه باز فراهم می‌کند. دیوار گیاهی می‌تواند روی دیوار اصلی پیاده شود، می‌تواند مجزا اما یکپارچه با آن باشد و یا به‌صورت دیواری مستقل و پارتیشن-مانند اجرا شود. بنابراین دیوار سبز زنده انواع متنوعی دارد که وجه مشترک همه آن‌ها استفاده از یک پوشش گیاهی زنده برای کاورِ سازه است.

  پوشش گیاهی دیوار سبز را با توجه به طرح سازه، شرایط آب‌وهوایی، محل نصب دیوار، بودجه پروژه و غیره تعیین می‌کنند. بعد از اجرای دیوار سبز توسط متخصص، فاز نگهداری از آن آغاز می‌شد که شامل آبیاری، هرس، کوددهی و تجدید گیاه است که می‌تواند توسط مجری دیوار سبز به‌صورت دوره‌ای یا یک شخص آموزش دیده انجام گیرد. استفاده از سیستم آبیاری خودکار دیوار سبز نیز یکی از روش‌های تضمین رشد و سلامت این دیوار گیاهی است. امروز دیوار سبز را به عنوان عنصر جذابی در معماری سبز چه در طراحی دکوراسیون داخلی و چه در محوطه سازی‌ها بکار می‌برند. اما چه شد که طراحی نوین به دیوار سبز روی خوش نشان داد؟

   

  2 3 - دیوار سبز، دیواری که می‌توانید روی آن سرمایه گذاری کنید!

   

  ایده ساخت دیوار سبز یک ایده بکر و جدید نیست با این حال امروز به شیوه‌ای مدرن اجرا می‌شود. جذابیت‌های بصری در دیوار سبز طبیعی از دلایل اصلی محبوبیت این عنصر در بین معماران داخلی است اما قطعاً ترند شدن دیوار سبز در این ابعاد، باید دلایل مهم‌تری نیز داشته باشد. در ادامه به چند نکته که باعث محبوبیت روزافزون دیوار زنده در دکوراسیون داخلی و محوطه سازی شهری شده است اشاره خواهیم کرد:

  زنده بودن

  معماران برای استفاده از عناصر جان‌دار در طراحی خود بهای زیادی قائل‌اند. در این بین حتی عناصری که پیش‌تر زنده بوده و اکنون رو به زوال رفته‌اند نیز ارزش و جایگاه بالایی دارند. استفاده گسترده از عناصری چون چوب و گیاهان خشک شده توسط دکوراتیوهای بزرگ این ادعا را ثابت می‌کند. بنابراین از منظر آنان استفاده از گیاه زنده در دیوار سبز نیز به جهت حس طراوت و زندگی که به طراحی می‌بخشد از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. “زنده بودن” مزیت‌های دیگری نیز برای گرین وال به دنبال دارد که جلوتر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  انعطاف

  دیوار سبز تنوع بالایی دارد و متناسب با هر پروژه می‌توان آن را به شکل کاملاً سفارشی اجرا نمود. این مسئله برای معماران بسیار جذاب بوده و خود به ابزاری برای بروز خلاقیت در آ‌ن‌ها تبدیل شده است.

  عدم اشغال فضا

  یکی از نقاط ضعف ساختمان ‌سازی مدرن، کمبود فضا است که در زندگی آپارتمان نشینی بیشتر به چشم می‌آید. به این ترتیب ساکنین امکان اختصاص فضای دلخواه برای نگهداری از گیاهان زنده را نخواهند داشت. اما دیوار سبز با اشغال مساحت کم، حجم بالایی از گیاهان زنده را در خود جای می‌دهد و تاثیر زیادی در افزایش سرانه فضای سبز می‌گذارد.

  کاربرد چند منظوره

  دیوار زنده می‌تواند نقش‌های متنوعی در دکوراسیون داخلی یا محوطه سازی به عهده بگیرد. مثلاً می‌تواند نواقص دیوار را بپوشاند یا آن را تزئین کند، نقش یک دکور ثابت را ایفا کند و یا قابی بر روی دیوار باشد و حتی در تقسیم فضا و پارتیشن‌ بندی استفاده شود. این کاربرد چند منظوره به طراح کمک می‌کند چند هدف را به طور هم‌زمان پیش ببرد.

  تاثیر دیوار گیاهی بر سلامت انسان

  در آغاز این مطلب ادعا کردیم که دیوار گیاهی تاثیر مثبتی بر سلامت انسان خواهد گذاشت و سرمایه گذاری برای ساخت دیوار سبز به مثابه سرمایه گذاری بر روی سلامت خود ماست! اما چگونه یک دیوار گیاهی می‌تواند بر سلامت ما تاثیر گذار باشد؟ در ادامه با اشاره به مزایای زیست محیطی دیوار زنده این ادعا را بیشتر بررسی کرده و آن را اثبات می‌کنیم.

   

   

  3 1 - دیوار سبز، دیواری که می‌توانید روی آن سرمایه گذاری کنید!

   

  پیش‌تر به زنده بودن دیوار گیاهی که بیشتر مزایای آن از این ویژگی نشأت می‌گیرند اشاره داشتیم. گیاهان زنده قلب تپنده طبیعت هستند که با تمامی ویژگی‌های منحصربه‌فردشان در قالب یک دیوار سبز داخلی یا محوطه باز اجرا شده و ما را منتفع می‌کنند. دیوار سبز طبیعی با مصرف حداقل انرژی و منابع طبیعی، بیشترین بازآوری را برای ما خواهد داشت. خصوصاً که هم‌خوانی آن با طراحی مدرن و زندگی آپارتمانی اجرای آن را ساده و البته جذاب می‌کند.

  به لطف دیوار گیاهی ما می‌توانیم فضای سبزی به بزرگی یک باغچه را در مساحت بسیار محدودی پیاده کنیم. این حجم از گیاه زنده که روی دیوار سبز کار می‌شود (که معمولاً شامل گیاهان اکسیژن ‌ساز هستند)، دی اکسید کربن هوا را که عنصری مضر برای ماست مصرف کرده و رطوبت و اکسیژن وارد هوا می‌کنند. وجود رطوبت کافی در هوا تنفس را برای ما آسان کرده و با رقیق کردن ترشحات ریه امکان ابتلا به حملات سینوسی، آلرژی و بیماری‌های تنفسی را کاهش می‌دهد. همچنین بر شادابی پوست و موی ما و جلوگیری از ابتلا به خشکی پوست خصوصا در فصل سرما مؤثر است. از سوی دیگر، تصفیه هوا و کاهش سطح آلاینده‌ها که تنها با کمک حجم بالایی از پوشش گیاهی زنده اتفاق می‌افتد، دستاورد مهمی است که با ساخت گرین وال به آن دست پیدا می‌کنیم.

  نکته مثبت دیگر در ارتباط با ساخت گرین وال تاثیر آن بر سلامتِ روح و روان ما است. باغبانی را می‌توان یک نوع درمان برای انواع بیماری‌های روحی دانست که توسط بسیاری از شرینک‌ها و روان‌درمانگرها توصیه می‌شود. کاهش افسردگی، افزایش خلاقیت، بهبود سطح نشاط و کاهش استرس و فشارهای عصبی همگی از مزایای وجود دیوار گیاهی زنده در محیط پیرامون ما هستند.

  ساخت دیوار سبز یک سرمایه گذاری هوشمندانه

   

  4 2 - دیوار سبز، دیواری که می‌توانید روی آن سرمایه گذاری کنید!

   

  زندگی شهری به ما یاد داده منابع طبیعی یک سرمایه بزرگ هستند که طبیعت به رایگان و به امانت در دستان ما قرار داده. هرگونه بی‌توجهی و آسیب رسانی به این منابع موجب کاهش کیفیت زندگی امروز ما شده و ظلمی در حق آیندگان است. در کنار تلاش‌هایی که کشورها و سازمان‌های مدیریت شهری برای حفظ منابع زیستی و افزایش سرانه فضای سبز انجام می‌دهند، هرکدام از ما به تنهایی می‎توانیم نقش مؤثر خود را در این باب ایفا کنیم. باتوجه به مزایای دیوار سبز طبیعی که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم، ساخت دیوار زنده در واحدهای مسکونی، تجاری، اداری و حتی در محوطه سازی‌های شهری یک گام مثبت در راستای ارج نهادن به سلامتی و محیط زیست است.

  خوشبختانه امروز در کشور ما شرکت‌های بسیاری در زمینه طراحی و ساخت دیوار گیاهی طبیعی فعالیت دارند که شرکت ایده سبز یکی از آن‌ها است. ایده سبز یک شرکت فعال در حوزه معماری سبز و طراحی داخلی است که از سال ۱۳۹۵ به‌صورت تخصصی در تهران و شهرستان‌ها فعالیت می‌کند. در نهایت سؤالات و سفارشات شما در زمینه طراحی، بازسازی و ساخت گرین وال را از طریق شماره‌های ۰۲۱۷۷۲۴۵۲۹۵ ، ۰۹۱۲۶۴۹۴۹۲۶ و ۰۹۱۲۱۱۷۳۲۶۶ پذیرا هستیم. همچنین برای مطالعه بیشتر درباره دیوار سبز و مشاهده نمونه کارهای ما می‌توانید از سایت ایده سبز به آدرس www.IdehSabz.co دیدن نمایید.


   

  تبلیغ در سایت مانا

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.